Защо рискът от износване на ставния хрущял при професионалните спортисти е по-висок?
Публикуван: 28.09.2018
Прегледи: 5477
Вероятно ще се учудите, но износването на ставния хрущял при активно спортуващите започва още след 25-годишна възраст, поради интензивното натоварване, травмите и вдигането на големи тежести, което рефлектира негативно върху ставите.
Болката в ставите обикновенно възниква поради износване на ставния хрущял, травми или заболявания на опорно – двигателния апарат. Ставния хрущял е покритието на костта на ставата, който осигурява плавното приплъзване на двете ставни повърхности, благодарение на което можем да се движим.
Износването на ставния хрущял е дегенеративно заболяване и медицинското му наименование е артроза.
Обикновено се смята, че артрозата засяга само възрастните хора и тези с наднормено тегло. Всъщност рискът е много по-висок при професионалните спортисти и бодибилдърите и това не би трябвало да е изненада, тъй като последователното свръхнатоварване на определени ставни групи и повтарянето на едни и същи движения води до бързо износване на ставния хрущял. Резултатът е възпаление, оток, скованост и болка.
Вероятно ще се учудите, но износването на ставния хрущял при активно спортуващите започва още след 25-годишна възраст, поради интензивното натоварване, травмите и вдигането на големи тежести, което рефлектира негативно върху ставите. Активния спорт е съпроводен освен с успехи и удоволствие от любимия спорт, с много травми, бързо износване на ставите и загуба на еластичност на сухожилията.
Установено е, че след 30 - 35 год. възраст в организма ни се появява недостиг в производството на основните хранителни вещества за ставния хрущял и сухожилията - глюкозамини, хондроитин, хиалоронова киселина и колаген.
С времето хрущялът постепенно изтънява и губи своята еластичност. При прекомерното изтъняване се стига до загуба на ставен хрущял, и започва триене на кост в кост, което предизвиква силна, нетърпима болка, оток и възпаление. Процесите в тези крайни фази са трудно обратими и често изхода е операция за смяна на износената става.
Макар във върхова физическа форма човек не се замисля за това, не обръща внимание на познатото изпукване и лека болка, спокоен, че е твърде млад за подобни проблеми, а именно това е моментът, в който трябва да започне ефективната превантивна грижа за ставите. В противен случай артрозата ще дойде доста по-рано, а тя, за жалост, поразява всички ставни групи. Най-засегнати са ръцете, колянната става (гонартроза), тазобедрената става (коксартроза) и гръбначният стълб (лумбална артроза).
За активно спортуващите хора е от особена важност да се действа изпреварващо, с цел укрепване и защита, отколкото да се лекуват болезнените последствия на по-късен етап в живота.
Правилното загряване, добрата техника, лекуването на евентуални травми и поддържането на баланса между натоварване и почивка са само едната страна в този процес. Диетата също е от съществено значение. Препоръчително е да се избягват зърнените храни, червеното месо (говеждо и овнешко), животинските мазнини, захарта, млечните продукти с висока масленост, кафето, соленото, картофите, патладжаните, лютите чушки. В същото време трябва да се консумират риба, ядки, семена (особено ленено), нар, ананас, джинджифил, тъй като те подпомагат подхранването на ставите. Всеки ден в менюто трябва да присъстват плодове, зеленчуци и храни с богато съдържание на калций и минерални соли.
Това е начинът да се отложат във времето неизбежните изменения и да се забави процесът на износване на ставите. Той върви ръка за ръка с препоръчителния прием на хранителни добавки - хондропротектори. Те забавят неизбежните дегенеративни процеси и са единственото средство за набавяне на необходимите за доброто здраве на ставите хранителни вещества в количества, които дори съвършеният хранителен режим не може да осигури.
Т. нар. хондропротектори са хранителни добавки, които в състава си съдържат един или няколко съставки за подхранване и изграждането на хрущялната тъкан.
Комбинираните хондропротектори съдържат в състава си няколко от най-важните компоненти за подхранване на ставния хрущял, освен това стимулират и собственото производството на тези ключови компоненти на ставния хрущял и активират производството на синовиална (вътреставна) течност, която осигурява гладкото и безболезнено движение на ставата. От своя страна синовиалната (вътреставната) течност е основния източник на хранителни вешества за ставния хрущял, поради липсата на собствено кръвоснабдяване на хрущялите в човешкия организъм.
Комбинираните хондропротектори обикновено съдържат естествени съставки, които влизат в състава на хрущяла, и които естествено се произвеждат от организма, но чието производство намалява в зряла възраст, а именно – глюкозамин, хондроитин, хиалоронова киселина, колаген и др.
Всички от изброените основни съставки имат добро усвояване в организма с изключение на хиалороновата киселина. Хиалороновата киселина поради вида и големината на молекулата си се усвоява ефективно само при инжекционно поставяне директно в проблемната става, но не и под формата на капсула или таблетка за перорален прием. Установено, е че тя почти не се усвоява преминавайки през стомаха и червата.
Хондропротекторите имат цялостно укрепващо действие, подобряват подвижността и забавят артрозните изменения в ставите.
Такъв комбиниран хондропротектор е „Проензи Интензив“ .
Той е
комбиниран хондропротектор с двойно действие – от една страна подхранва и възстановява ставния хрущял, а от друга въздейства за овладяване на възпалението в ставите. Комбинацията от
глюкозамин,
хондроитин, и
колаген тип II подхранват активно ставния хрущял, а екстракт от
Boswellia serrata (тамяново дърво),
Salix alba (бяла върба) и
куркумин, имат пряко отношение върху възпалението. Включения в състава
Био Перин спомага за по – доброто и пълно усвояване на съставките от организма.
Концентрацията на отделните съставки в
Проензи Интензив е съобразена с необходимия дневен прием, от основните елементи за интензивно подхранване на ставния хрущял.