Селенът – незаменим микроелемент за нашето тяло
Публикуван: 04.08.2016
Прегледи: 647
Селенът е микроелемент, който се грижи за неутрализирането на свободните радикали в тялото или казано на достъпен език – той е силен антиоксидант. Липсата му в човешкото тяло често е причина за появата на редица заболявания свързани със сърцето, щитовидната жлеза, нарушена когнитивна функция и много други.
Селенът е един от най-силните антиоксиданти в човешкото тяло. Липсата на този микроелемент в тялото се свързва с нарушената когнитивна функция, както и с редица хронични проблеми, сърдечно-съдови заболявания, проблеми с щитовдината жлеза и много други. Незаменимата роля на селена се дължи основно (но не само) на неговата способност да неутрализира свободните радикали в тялото, които се смятат за едни от причинителите на горепосочените заболявания.
Кои са основните ползи от селена?
1) Осигурява нормалната функция на имунната система
Количеството на свободните радикали в тялото нараства при наличие на възпаление и инфекция. Като мощен антиоксидант селенът неутрализира свободните радикали. Освен това, селенът укрепва имунната система в борбата с вирусите и патогените, тъй като в комбинация с него белите кръвни телца, антителата и макрофагите се активират и осигуряват по-ефикасна имунна защита.
2) Грижи се за сърдечно-съдовата система
Финландски изследователи са открили, че дефицитът на селен в околната среда в източната част на страната е една от основните причини за високата заболеваемост от исхемична болест на сърцето в този район. Неслучайно в тази област на страната са се наблюдавали и най – много случаи на сърдечни инфаркти.
Селенът спомага за поддържане на здрава кръвоносна система и подпомага еластичността на кръвоносните съдове. Затова е подходящ за превенция на сърдечно-съдови заболявания и за поддържане на нормално кръвно налягане.
3) Спомага за функционирането на щитовидната жлеза
Селенът участва в редица ензимни процеси и играе важна роля в контрола на нормалния метаболизъм на тироидните хормони. Затова недостигът на селен е една от причините за недоброто усвояване на йод и възпрепятстване на нормалното функциониране на щитовидната жлеза.
4) Осигурява плодовитостта
Селенът играе ключова роля в процеса на оплождане, тъй като осигурява подвижността на мъжките сперматозоиди и едновременно с това намалява риска от спонтанен аборт. Освен това влияе положително върху потентността на мъжете и удължава сексуалната им активност – почти 50% от количеството селен в мъжкия организъм е съсредоточено в клетките на тестисите и семенните канали, водещи към простатната жлеза.
Колко селен трябва да се приема дневно?
Дневната препоръчителна доза селен е между 70 и 100 микрограма/ден.